Menü

KISA MENZİLLİ UHF RFID SİSTEMİ NASIL OLUŞTURULUR ?

Kısa bir okuma aralığı gerektiren UHF RFID uygulamaları, donanım ve sistem yapılandırmaları için çeşitli seçeneklere sahiptir. Kısa menzilli RFID sistemleri yakın mesafedeki  RFID etiketleri önemli bir sorun yaratabilir, parazitli etiket okuyabilir. Uygulamanıza bağlı olarak en uygun kısa menzilli RFID sistemini oluşturmak için aşağıdaki üç donanım yapılandırması kullanılabilir.

Uzak Alan Anteni, Uzak Alan Etiketi

Bir UHF RFID üretmek için en yaygın kurulum olan kısa menzilli sistem uzak alan antenleri ve uzak alan etiketleri içerir. Bu yöntemi kullanırken genelde birden fazla etiketi bir kerede okumak sorun olabiliyor. Sorunu çözmek için aşağıdaki iki çözüm kullanılabilir.

  • RFID okuyucu üzerindeki iletim gücünü azaltın. İletim gücü azaldığında anten tarafından oluşturulan RF alanı küçülecek ve çok sayıda etiket okumalarını ortadan kaldıracaktır. Bir okuyucunun iletim gücü büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle tüm olası etiketleri okuyabilmek için mümkün olan en düşük ayarı bulana kadar çeşitli güç ayarlarını test edin.
  • Mevcut anteninizi daha düşük kazançlı, uzak alanlı bir antenle değiştirin. Daha düşük kazançlı bir anten daha küçük bir RF alanı oluşturur ve parazitli etiket okumalarını ortadan kaldrır. Uygulamanıza en uygun olanı belirlemek için çeşitli kazançlar antenleri ile test edin

Bir portal kurulumu aracılığıyla RFID etiketlerini okumak uzak alan donanımını kullanan kısa menzilli bir uygulamaya örnektir. Bu senaryo yakın alan etiketleri ve / veya yakın alan antenleri kullanılarak elde edilen daha kısa aralıklara karşı bir kaç okuma aralığı gerektirir.

Uzak Alan Anteni, Yakın Alan Etiketi

Uzak alan anteni ve yakın alan etiketi kullanmak kısa menzilli RFID sistemi oluşturmanın başka bir çeşididir. Uzak alan etiketlerinden farklı olarak yakın alandaki UHF RFID etiketleri bir RFID antenin yakın alan bölgesinde okunur.

Önceki kurulumda olduğu gibi yakın bölgede birden çok etiketiniz varsa  parazitli etiket okumaları hala mevcut olabilir. Yakın alan etiketleri, anlık alanın ötesindeki kaçak okumaları azaltır

Takı takibi  bu özel kurulumdan yararlanabilecek bir kısa menzilli uygulama örneğidir. Uzak alan antenleri  daha fazla alanı (örneğin, bir rafta) kaplayabilir ve yakın alan anteninden daha fazla yakın alan etiketlerini okuyabilir. Bu da  anten sayısı azaldıkça   maliyetinin de düşmesini sağlar.

Yakın Alan Anteni, Yakın Alan Etiketi

Bu uygulama etiket yakınlığı nedeniyle  parazitli  okumalar  engellenirse   en yararlı donanım kurulumudur.  Hem yakın alan etiketlerini hem de yakın alandaki antenleri  içerir. Yakın alandaki bir anten, RFID etiketlerinin yalnızca birkaç santimetre içerisinde okunmasını sağlayan iyi tanımlanmış bir okuma bölgesi sağlar.

Farmasötiklerin kullanıldığı bir uygulama, yakın alandaki bir antenden yakın alan etiket konfigürasyonuna kadar yararlanabilen önemli bir örnektir. Bu uygulamada bir defada bir RFID etiketi okumak / yazmak için iyi tanımlanmış bir okuma bölgesi gereklidir. (Not ; böyle bir uygulama HF teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ancak okuma ve yazma için daha yüksek hızlara ihtiyaç duyulursa daha yüksek veri iletim hızı nedeniyle UHF en iyi seçenektir.)

 

 

 

 

 

Otomatik tanımlama ve veri toplama alanında faaliyet gösteren Barfas Auto ID; UHF RFID Etiketlerinin, UHF RFID antenlerinin ve UHF RFID okuyucularının imalatını yapmaktadır. RFID sistemleri;  tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak Türk mühendisleri tarafından tasarlanmakta olup ürünler,  başta İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve Gaziantep olmak üzere tüm ülkenin hizmetine sunmuştur.