Menü

RFID İLE ÇAMAŞIRHANE DAHA AZ KİRLİ BİR İŞTİR

Son yıllarda RFID, çamaşır yönetimini modernleştirmek ve iyileştirmek için kullanılmıştır.Otellerde, devlet dairelerinde, hastanelerde, okullarda, profesyonel spor salonlarında, personel giysilerinde ve tüm tekstil ürünlerinde RFID özellikli çamaşır yıkama uygulamaları kullanılmaktadır.

RFID özellikli bir çamaşır yıkama sisteminin uygulanmasının faydaları, süreçleri düzene sokmaktan envanter hatalarını ortadan kaldırmaya, el emeğini azaltmaya, enerji ve su verimliliğini azaltmaya ve hatta hastalığın yayılmasını azaltmaya kadar büyük önem arz etmektedir.

Bu faydaların tümü, RFID ile bir işlemin etkinleştirilmesinde doğrudan doğruya olumlu bir etkiye sahiptir.  Bununla birlikte genel olarak çamaşır yönetimini geliştiren RFID’nin kullanımı değil asıl önemli olan RFID sisteminin UHF RFID anten, UHF RFID etiket ve UHF RFID okuyucularının birlikte nasıl sistematik çalıştığıdır.

Çamaşır yönetiminde kullanılan RFID etiketlerinin suya daldırma, aşırı ısı, basınç ve kimyasallara dayanabilmesi gerekir. RFID okuyucuları, aynı anda yığılmış veya yığın halinde olabilecek giysiler veya diğer eşyalar için etiketleri aynı anda okumalıdır. Teknoloji geliştikçe, UHF RFID çözümleri bu alandaki diğer RF ve tescilli teknolojilerin yerini almaya başlıyor. Aynı zamanda atık yönetiminde, ödeme, erişim kontrolünde ve diğer pazarlarda ve uygulamalarda da aynı şeyi görüyoruz.

Barfas Auto ID firması UHF RFID etiketleriyle, UHF RFID okuyucularıyla ve UHF RFID antenleriyle, çamaşır yönetimi için ideal olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü bu sistem, sadece saniyede yüzlerce öğeyi belirlemek ve bulmak için değil, aynı zamanda öğelerin, daha uzak mesafelerden okunmasını da sağlamaktadır.

Giysi envanterini büyük partiler halinde takip etmek zorunda olan kuruluşlar için UHF RFID teknolojisi, tek parçalı barkod veya tescilli etiket taramalarının yerini alarak daha tutarlı, verimli ve hızlı bilgi aktarımı sağlamaya başlamıştır.

Ayrıca ek zaman tasarrufu ve maliyet azaltma avantajlarının yanı sıra pahalı olan özel okuma istasyonlarının sayısını da ortadan kaldırabilir veya azaltabilir.

Bir işletmenin yerinde bir çamaşır yıkama tesisi yoksa çamaşırlar temizlenecek ve sınıflandırılacak başka bir yere gönderilir. Bu da yönetim parçasını biraz daha zorlaştırır. Çamaşırların saha dışında yapılması durumunda, RFID portallarının uygulanması ve etiket yönelimi özelliklerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Ürünlerin daha iyi bir stok hassasiyeti için ayrılıp ayrılmadığını öğrenmek için kullanılabilir. Gelecekte benzer durumları önlemek için gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için kayıp noktaları belirlenebilir.


Barfas AUTO ID çatısı altında Dünya’nın çoğu bölgesinde ileri teknoloji seviyesinde uygulanan UHF RFID Sistemi; UHF RFID anteni, UHF RFID okuyucu, UHF RFID etiketleriyle bütünleşerek, üretim kapasitesi yüksek olan ve ürün giriş-çıkışlarında sorun yaşayan firmaların dostu olup maliyet açısından kaybı minumum seviyeye indirmektedir.


Otomatik tanımlama ve veri toplama alanında faaliyet gösteren Barfas AUTO ID; UHF RFID Etiketlerinin, UHF RFID antenlerinin ve UHF RFID okuyucularının imalatını yapmaktadır. RFID sistemleri; tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak Türk mühendisleri tarafından tasarlanmakta olup ürünler, başta Gaziantep, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş olmak üzere tüm ülkenin hizmetine sunmuştur.