Menü

RFID VE BARKOD SİSTEMİ ARASINDAKİ FARK NELERDİR ?

Barkod etiketleri 30 yılı aşkın bir süredir perakende ve lojistik sektörle iç içe olmuştur, ancak radyo frekansı tanımlama (RFID), son on yılda barkodların parlaklığını büyük ölçüde azaltmıştır. Her ikisi de belirli uygulamalar için uygun olsa da RFID’nin, barkodlar üzerindeki avantajları sayıca ve anlam bakımından büyüktür.

Barkodlar

Kimlik bilgilerini temsil eden bir dizi paralel siyah çubuktan oluşmaktadır. Barkod tarayıcı gibi bir optik cihaz tarafından okunur. Barkoddaki bilgiler, çubukların genişliklerini ve her bir çubuk arasındaki boşlukların mesafelerini değiştirerek kodlanır. Artık Barkodlar geleneksel çubuklardan başka farklı şekiller kullanılarak daha geniş bir cihaz yelpazesi tarafından okunabilmektedir. Günümüzde birçok akıllı telefon farklı türde barkodları tarayabilmektedir.


Radyo Frekansı Tanımlama

RFID, benzersiz bir öge ve sistem arasında bilgi iletişimini sağlamak için radyo dalgaları kullanılarak uygulanır. Tipik bir RFID sistemi; bir RFID okuyucu, etiketler ve en az bir antenden oluşur.  RFID sistemleri aktif veya pasif olabilir. Aktif RFID etiketleri bir batarya  içerir ve bilgileri pasif etiketlerden çok daha geniş aralıklarla periyodik olarak iletir. Pasif etiketler RFID okuyucu üzerinden elektromanyetik indüksiyon ile güçlendirilir. Etiket okuyucu tarafından desteklendiğinde, benzersiz bilgilerini ileterek yanıt verir.

RFID’nin Avantajları

RFID’in barkodlara göre birçok avantajı vardır. Her iki sistem arasında bir karar vermek İçin ilk olarak tekrarlanan maliyetleri göz önünde bulundurun, aynı zamanda yatırımlarınızın geri dönüşünü de dikkate alın. Yıllar geçtikçe, tam ölçekli bir RFID sisteminin uygulanması, küçük ve orta ölçekli şirketler için maliyeti engelleyici oldu. Ancak bugün, bazı uygulamalarda RFID sistemine karşılık yeni bir barkod sisteminin maliyeti arasındaki farklar çok azalmıştır.  Ayrıca, bir RFID sistemine yatırım yapmak, verimlilikteki potansiyel artışlar ve hatalardaki azalmalar nedeniyle zaman içinde kendini ödeyebilir. Bir RFID sistemi ile bu avantajlardan dolayı işinizde iyileştirmeler görebilirsiniz.

RFID Görüş Alanı Gerektirmez

Okunacak bir barkod için, tarayıcı her etiketin hemen önüne yerleştirilmelidir ve her ikisinin de düzgün çalışması için çok özel bir pozisyona yönlendirilmesi gerekir. Öte yandan RFID etiketleri, bir RFID okuyucusunun doğrudan gözükmesi gerekmez. RFID iletişim kurmak için radyo dalgaları kullandığından RFID etiketlerinin sadece okuyucunun okuma aralığında olması gerekir, bu da ekipmana bağlı olarak değişecektir.

Bir RFID Etiketi Okunur / Yazılır

Bir barkod sadece okunabilir ve bir etikete basıldıktan sonra veriler asla değiştirilemez. RFID etiketleri ise okunabilir ve etiketteki veriler gerektiği gibi yeniden yazılabilir veya değiştirilebilir.

RFID Etiketleri Dayanıklı Ve Tekrar Kullanılabilir

Barkodlar tipik olarak kağıt etiketlere veya korunmayan diğer yüzeylere yazdırıldığı için kolayca zarar görebilir ve okunamaz hale getirilebilir. Uygulamanıza bağlı olarak, zor koşullarda çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış RFID etiketlerini bulabilirsiniz.  Dayanıklı ve sert yapısı RFID etiketlerini;  darbelere, ısıya, neme ve değişen hava koşullarına karşı korur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, RFID etiketleri güncellenebilir olduğundan, yeniden kullanılabilirler, bu da dağıtımlarınızda maliyetleri düşürür.

Veri Şifrelenir

Barkodlar kolayca taklit edilir ve verilerin kendisi her zaman okunabilir. RFID etiketleriyle, bilgilerinizin şifrelenebilme özelliği olduğundan, verileriniz daha güvenlidir. Ayrıca, sisteminizde tanınan RFID etiketlerini çoğaltmak çok daha zordur.

RFID Etiketleri Daha Fazla Veri Depolama Kapasitesine Sahiptir

Standart barkodlar temsil edebilecekleri bilgi miktarı sınırlıdır. Bir RFID etiketi, verileri geçici olmayan bellekte depolar ve belirli etiketlerde 8 kilobaytlık veri depolayabilmektedir.

Okuma Oranı Büyük Ölçüde Artmıştır.

Sisteme girebilmek için her barkod ayrı ayrı taranmalıdır. RFID sistemlerinde ise aynı anda birden fazla etiket okuyabilir ve görüş hattına ihtiyaç duymaz. RFID okuyucuları bir defada yüzlerce etiketi okuyabildiğinden, okuma oranındaki artış size başka bir yerde harcanabilecek zaman kazandırır.

RFID Etiketleri Bir Barkodla Basılabilir.

Bir barkodlama sisteminiz varsa, ancak RFID’ye geçiş yapmak isterseniz veya hem barkodlara hem de RFID’ye ihtiyacınız varsa, yazdırılabilir kağıt etiketli RFID etiketlerini kullanarak oldukça avantajlı olabilirsiniz.

 

 

Genel olarak Barfas Auto ID firması tasarımlarından olan UHF RFID etiketleri UHF RFID okuyucu ve UHF RFID antenlerinin sistematik olarak çalışması, basit barkodlama sistemlerinden çok daha fazla özelliğe sahiptir. Hem RFID hem de barkodların başarılı olarak işlev gördüğü farklı kullanım alanları vardır.  RFID’nin doğru uygun uygulama olup olmadığını belirlemek için firmamız, başta İstanbul,  İzmir,  Ankara, Adana, Gaziantep olmak üzere tüm ülkedeki şirketler için özel danışmanlık hizmeti vererek, firmalara uygun RFID sistemleri analizler yapıp raporlar hazırlamakta ve RFID sistemlerini, yerli kaynaklar kullanarak imalatını yapmaktadır.