Menü

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE RFID TEKNOLOJİSİ

Dünya genelinde rekabetin en çok yaşandığı sektörlerden biri olan tekstil, verimlilik maliyet hesaplarının da en agresif formda çalışıldığı bir alandır. İşçilik maliyetlerinin daha belirleyici olmaya başladığı dünya pazarında verimliliği artıracak teknolojilere yatırım yapmak, işletmelerin erteleyemeyeceği bir süreç haline gelmiştir.

Dünyanın sayılı konfeksiyon ve tekstil mamul üreten ülkelerinden biri olan Türkiye`de, ham madde tedariğinden üretime, depolama ve sevkıyat sonucunda toptancılara ve perakendecilere uzanan süreçleri; RFID sistemleriyle izlemek, sektörde yaşanan farklı problemlerin önüne geçilmesini kolaylaştıracaktır.

RFID ve barkod sistemleri, farklı objeleri tanımlama konsepti yönünden birbirlerine benzemektedirler.Bilgi depolama konusunda RFID teknolojisi Barkod Sisteminden bariz bir üstünlük sağlamaktadır. 

-Bir RFID her bir öğeye özeldir, oysa barkod değildir.

-Barkodun doğru çalışması için insan etkileşimi ve görüş mesafesi gerekmektedir. RFID ise bu konudaki bütün engelleri ortadan kaldırma fırsatı sunar.Tekstil sektöründe son yıllarda RFID teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda süreç çözümleri arasında RFID'ye daha çok yer vermeye başladı. Tekstil ve giyim alanında, en ümit verici teknolojik yeniliklerden biri olan Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) teknolojisi; imalat, stok kontrol, depolama, dağıtım, lojistik, otomatik nesne takibi ve tedarik zinciri yönetimi alanlarında kullanılmaktadır.

RFID teknolojisi veri işleme konusunda sağladığı üstünlükle, tekstil sektörünün tüm süreçlerinde kullanılabilir. Bunlar üretim, kalite kontrol, stok, lojistik, ürün satış bilgilendirme ve akıllı dağıtım gibi süreçlerdir. 

RFID teknolojileri ile;

-Çok çeşitli süreçlerde harcanan zamanın takibi ile gereksiz süreçlerin minimize edilmesi sayesinde işlerin yönetimi daha kolay hale gelmektedir.Bu sayede de üretim daha verimli hale gelmekte ve ürün kalitesi artmaktadır.

-Stok kontrolü zaman alan ve fazlaca insan kaynağı gücü gerektiren bir prosestir ve genellikle her yıl en az bir yada iki kere yapılmaktadır. Bu nedenle güncel bilgiye ulaşmanız pek mümkün olmaz. RFID teknolojisinin kullanımı ile stoklarınızın güncel değerlerine sahip olabilir, stoklarınıza giren ve çıkan tüm verilerin doğruluk oranlarını %100 doğruluk oranına yaklaştırabilirsiniz.

-İşlemlerin verimliliğinde ve hızında artış sağlar. Sürecin hızlanması ise endirekt olarak satış noktalarında müşteri bekleme oranlarını azaltmakta, sadakati ve karlılığı arttırmaktadır.

-Bilgi doğruluğunu iyileştirerek tedarik zincir yönetiminde büyük ilerlemeler kaydeder. 

-Anlık üretim aşamalarının izlenmesini sağlar. Veriler sayesinde üretim süreçleri ve satış istatistiklerinin analizi yapılabilirsiniz. Böylelikle çok zaman alıcı verimsiz süreçlerin ardındaki sebepler düzeltilebilirsiniz.

-RFID etiketlerinin kullanımı ile fire oranlarında önemli azalmalar yaşanmaktadır.

 

Bu başarıların temeli, teknolojiyi anlamakta ve bunun sayesinde potansiyel problemleri en aza indirmekte yatmaktadır. Bu alanda, en ümit veren teknolojik yeniklerden biri Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) teknolojisidir.

Mikroçip tasarımı, anten teknolojisi ve radyo yayılımı spektrumundaki ilerlemeler; tedarik zinciri yönetimi, perakende, hayvan izleme, kütüphane kitaplarının takip edilmesi, hırsızlık önleme, araç immobilizer sistemleri, demiryolu stok takibi, hareket takibi, güvenlik, sağlık, tekstil ve giyim gibi birçok alanda RFID uygulamalarının kullanılmasının yolunu açmıştır.

RFID, bu uygulamalara bağlı sektörlerdeki süreçleri değiştirerek, şirketleri daha rekabetçi hale getirmektedir.

-Bu sistem tekstil sektöründe kullanılan farklı ERP sistemleri ile uyumluluğu sayesinde kolay ve hızlı bir tedarik süreci imkanı sunar. 

-Tekstil endüstrisine özgü olan birçok problem, RFID sisteminin tedarik zincirinde yer alan süreçlere yerleştirilmesi yoluyla çözülebilmektedir.

-Perakende mağazalarında mekân unsuru fizikler koşullar gereği kısıtlıdır ve alanın etkili bir şekilde kullanılması gerekir. RFID bu noktada ürünleri doğru bir şekilde tanımlanmasını ve güvenilir bir stok yönetimi sağlar.

-RFID ile faturaların uyuşmazlığını kaldıran, farklı kalitedeki ürünlerin karışmasını engelleyen yeni bir çözüm sunmaktadır.

-Markaların karışması durumunda tekrar ayrılmaları zor bir işlem olduğundan, RFID’nin kullanımı ile envanter ve lokasyon kontrolü kolaylaşacaktır.

-İnsan kaynaklı hataları en aza indirecektir. Çünkü envanter seviyesi, marka kimliği ve ürün doğruluğu takibinde insana bağlı olma durumunun çok az olduğu bir teknolojidir RFID.

 

RFID kullanımı aynı zamanda iş gücünde tasarruf sağlamaya yardımcı olur. Örneğin, American Apparel, mağazalarının sekizinde RFID sistemini uyguladı; iş gücünde haftalık 60-80 saat tasarruf sağlandı ve farkında olunmayan stok tükenme durumlarının önüne geçildi.  Benzer şekilde, Japon giyim üreticisi Sankei, online satışa ek olarak üretim sürecinde kıyafetleri izlemek için RFID sistemi kullanmaktadır.

-RFID sisteminin kullanımı, stok yönetimi ve müşteri alışveriş deneyimini geliştirerek katkı sağlar. En çok, en hızlı ya da en yavaş satan giyim ürünlerinin istatistiğini çıkarabilir, böylece seçili ürünlere göre reklam hazırlamak için veriler elde edilmesini sağlar.

-Deneme kabinlerinden giysi çalınması, kabinin giriş noktasına küçük bir okuyucu monte edilmesi ile önlenebilir.

-RFID sayesinde stok seviyeleri, gerçek zamanlı ve verimli bir şekilde takip sağlanabilir.

Bir alman mağaza markası olan Galeria Kaufhof, Essen şubesinin deneme kabinlerine RFID sistemi getirdi. Müşteriler takım elbise denemek için kabine girdiklerinde, otomatik tavsiye sistemi devreye girmektedir. Akıllı ayna teknolojisi ile, müşteriye ne tür bir takım elbise veya aksesuarların uygun olacağı bildirilir. Ayna üzerindeki RFID okuyucusu, giysinin içerisinde bulunan etiket üzerinden verileri okur. Akıllı raf teknolojisinin birlikte kullanımı ile hangi ürünün stokta mevcut olduğu, çeşit ve beden boyunlarına göre müşteriye bilgilendirilebilir.Giyim ve tekstil ürünleri, imalat, perakende satış ve stok yönetimi ile ilgili uygulamalarda RFID’nin büyük bir potansiyeli vardır. Stoksuz kalma durumlarını azaltmak için RFID uygulamalarına geçen ABD’li şirket GAP satışlarında %8 kazanç sağlamıştır. Bir başka giyim markası olan J Crew, RFID kullanımıyla envanter saklama süresindeki hızlarını 5 ila 8 kata kadar arttırmışlardır.

CVS, Tesco, Prada, Benetton, Walmart, Procter&Gamble gibi birçok perakendeci, üretici ve tüketim malları şirketleri teknolojiyi hayatlarına geçirmişlerdir. Başarının temeli, potansiyel problemleri en aza indirgeyerek, bunu sağlayan teknolojileri ve özelliklerini anlamaktan geçmektedir. 

Günümüz, RFID’nin üretim ve depolama gibi alanlarda uygulanmaya başlamasının en uygun zamanıdır. Bu noktada Barfas AUTO ID olarak, sizleri RFID teknolojisi ile tanıştırmak ve bu konu hakkında bilgilendirmek arzumuzdur.
Barfas AUTO ID çatısı altında Dünya’nın çoğu bölgesinde ileri teknoloji seviyesinde uygulanan UHF RFID Sistemi; UHF RFID anteni, UHF RFID okuyucu, UHF RFID etiketleriyle bütünleşerek, üretim kapasitesi yüksek olan ve ürün giriş-çıkışlarında sorun yaşayan firmaların dostu olup maliyet açısından kaybı minumum seviyeye indirmektedir.

Otomatik tanımlama ve veri toplama alanında faaliyet gösteren Barfas AUTO ID; UHF RFID Etiketlerinin, UHF RFID antenlerinin ve UHF RFID okuyucularının imalatını yapmaktadır. RFID sistemleri;tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanılarak Türk mühendisleri tarafından tasarlanmakta olup ürünler, başta Gaziantep, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş olmak üzere tüm ülkenin hizmetine sunmuştur.