Menü

UHF RFID ANTEN ÇEŞİTLERİ

Barfas Auto ID firması olarak ürettiğimiz antenler,  Pasif ve aktif antenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Pasif UHF RFID anten çeşitleri fiziksel olarak benzer şekilde görünürler.  Bu yüzden birbirlerinden ayırt etmek zor gibi gözükse de birkaç teknik özelliği sayesinde kolayca çeşitlerini ayırt edebiliriz.

Bir RFID antenini seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli üç teknik özellik:

 • Frekans aralığı
 • Anten çekim alanı / Işın genişliği
 • Polarizasyon

Frekans Aralığı  

Her ülkenin kendine özel frekans aralıkları mevcuttur.  Yaygın olarak kullanılan frekans aralıkları:

 • 902-928 MHZ (ABD / FCC)
 • 865-868 MHZ (AB / ETSI)
 • 860-960 MHZ (Global)

RFID antenini seçerken bölgenize uygun frekans değerlerine sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devleti için uygun Frekans Aralığı 865 MHZ-868 MHZ değerleri arasındadır ve bu frekans değerlerinin kullanımı ile ilgili yönetmelikler ve kurallar vardır.

Anten Çekim Alanı / Işın Genişliği

Anten çekim alanı ve ışın genişliği birbirleriyle orantılı iki etmendir. Bu iki etmen antenin elektrik bileşenleridir. Antenin çekim alanı arttıkça daha dar kapsama alanı ve daha küçük ışın oluşur ama ışın daha fazla mesafe kat eder. Işın genişliği ve anten çekim alanı el fenerine benzer. Anten çekim alanındaki farklılıkların ışın genişliğini nasıl etkileyecebileceği şemada gösterilmiştir.

Işın genişliği, anten çekim alanı ile belirlenir. Anten çekim alanı ne kadar yüksek olursa ışın o kadar fazla odaklanır. İdeal Işın genişliği ve anten çekim alanı taleplerimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda şekillenecektir. Örneğin Kısa mesafede çok fazla etiketimiz varsa yüksek çekim alanına sahip bir antene ihtiyacımız yoktur. Yukarıdaki üçüncü görüntüyle temsil edilen düşük çekim alanı ve yüksek ışın genişliğine sahip anten kullanmamız uygun olacaktır.  Barfas Auto ID firması olarak proje uygulayıcı firmalara uygun anten seçiminde yardımcı olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Polarizasyon

Genellikle UHF RFID sistemleri anteni doğrusal ya da dairesel olarak polarize edilmiştir. Doğrusal polarize antenler RF dalgalarını yatay veya dikey olarak tek bir düzlemde gönderir. Dairesel olarak polarize edilmiş antenler, saat yönünde veya saatin tersi yönünde dairesel bir hareketle RF dalgalarını gönderir. Eğer dalgalar saat yönüne dönüyorsa anten sola yönelen dairesel polarize (LHCP) antendir. Dalgalar, saat yönünün tersine döndüğünde ise sağa yönelen dairesel polarize  (RHCP)  antendir.

İki ayrı RFID okuyucusu olan bir kurulumumuz olduğunda antenlerin LHCP veya RHCP olduğunu bilmemiz gerekmektedir.  Antenler yüz yüze geldiğinde aynı yönde dalgalar yayarken dalgalar, üst üste geldiği yerlerde boş bölgeler oluşur. Tek okuyucu sisteminde anten bir okuyucuyu aktif hale getireceği için sorun oluşmayacaktır. İki antenin yüz yüze olduğu ve her bir antenin farklı bir okuyucuya bağlandığı bir sistemde LHCP ve RHCP anteni kullanıyorsanız LHCP ve RHCP antenleri kombinasyonu daha kapsamlı okuma alanı oluşturacaktır.

Yukarıdaki kuralın bir istisnası, bir bistatik sistem kullanıldığındadır. Portal düzenlemesinde (antenler birbirine bakacak şekilde)  bir bistatik sistem kullanıyorsanız, RF dalgasını ileten antenin, RF dalgasını alan anten olarak benzer polarizasyonda olması gerekecektir. Yani bir LHCP dalgayı iletirse, RF dalgasını alan antenin en verimli şekilde alınabilmesi için LHCP olması gerekecektir.

Uygulamanızdaki tüm etiketler aynı yönde ve aynı yükseklikte okunacaksa, doğrusal olarak polarize edilmiş bir antenin kullanılması en iyi yol olabilir. Dairesel olarak kutuplaşmış antenlerin avantajı ise etiketin yönünü ve yerleşim şeklini bilmediğimiz uygulamalar için daha iyi bir seçenek olmasıdır.

 

Doğrusal polarizasyon RFID Antenler

Elektromanyetik dalgalar tek bir düzlem üzerinde  ( yatay veya dikey)  olduğu zaman Doğrusal polarize antenler oluşur. Doğrusal polarize antenler bilinen bir RFID etiket oryantasyonuna sahip olmalı ve tutarlı okuma elde etmek için RFID etiketinin anten ile aynı düzlem üzerinde sabitlenmesi gerekmektedir. Genellikle araç takip sistemleri ve trafik analizleri uygulamalarında kullanılır. 

 

Dairesel Polarizasyon RFID  Antenleri

İhtiyaçlarımıza göre güvenilir ve tutarlı bilgi elde etmek için doğru RFID anteni seçmemiz gerekmektedir. Bu yüzden polarizasyonların yönlerini doğru bilmek çok önemlidir. Dairesel polarize RFID anteninin yerleşme yönü, düzensiz düzlemlerde bulunan etiketler için kullanabiliriz. Antenler ve okuyucular farklı yüksekliklerde ve düzlemlerde bulunabilir. Okuyucu, etiketin yönünü bilmeye ihtiyaç duymaz Doğrusal antenlere göre daha kısa okuma aralığına sahiptir.

 

Dairesel / Doğrusal Polarize RFID Antenler  

Doğrusal Polarizeli RFID Antenler Dairesel Polarizeli RFID Antenler
 • Uzun Okuma Alanı
 • Kısa Okuma Alanı
 • Etiket ve okuyucunun aynı düzlemde (yatay veya dikey) olması gerekmektedir.
 • Etiket ve okuyucunun aynı düzlemde olmasına gerek yoktur. Farklı  yüksekliklerde veya düzlemlerde olabilirler
 • Okuyucu, Etiketin yönünü bilmeli
 •  Okuyucunun, etiketin yönünü bilmesine gerek yoktur

 

 

 

Barfas AUTO ID, RFID sistemleri üzerine ismini duyurmuş bir üretici firma olarak yazılımsal ve tasarımsal olarak Türk Mühendisleri tarafından hazırlanan ürünlerimizi başta Gaziantep İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Hatay ve Kahramanmaraş olmak üzere tüm ülke teknolojisine sunmaktayız. Tutarlı ve güvenilir veri toplamak için firmalara ihtiyaçları doğrultusunda daha uygun ve kaliteli RFID sistemleri projeleri hakkında danışmanlık hizmeti de vermekteyiz.